Matrace nejsou v České republice zařazeny na seznam zdravotních pomůcek, a proto se na ně nevztahuje snížená sazba DPH. Ceny těchto výrobků nejsou zrovna nízké, ale každý z vás si jistě řekne, že se vyplatí investovat do takové matrace, na kvalitním spaní by se nemělo přeci šetřit. Pojem „zdravotní“ je potřeba vnímat navržením a použitím kvalitních materiálů a ortopedického působení na vaši páteř. Bývají vyrobeny a uzpůsobeny tak, aby předcházely bolestem zad nebo je mírnily a poskytovaly vám co nejkvalitnější spánek.
Mnoho firem nabízí své výrobky a vy si můžete vybrat různý materiál, tvrdost, výšku, nosnost, počet tzv. zón i různou velikost. Můžete si samozřejmě také vybrat typ potahu. Pak už jen záleží na domluvě s výrobcem, jakou částku chcete investovat.
Některé typy matrací:
– latexové (patří k těm měkčím a jsou méně prodyšné)
– pružinové (jsou více prodyšné a hodí se na pevné rošty)
– PUR pěny (vyrábí se v mnoha tvrdostech)
– HR pěny (odvádí lépe teplo a omezují výskyt roztočů)
– paměťové (vhodné pro osoby s bolestmi zad)
Rozlišuje se také tvrdost matrace, obecně ženy a starší lidé preferují méně tvrdé, muži raději tvrdší. Pro ty, kteří jsou zvyklí spát na boku, jsou doporučovány matrace měkké až středně tvrdé, lépe se přizpůsobí tělu.
Výběr matrace podle zón – zóny jsou vlastně určitá změkčená místa v částech matrace. Tyto zóny jsou vlastně v místech, která jsou nejvíce exponovaná a používaná tlakem částí těla. Může být rozdělena až na sedm zón, jde o to, že matrace je upravena tak, aby páteř byla v rovině a bedra, pánev a ramena jsou více zabořena. A ještě vám zbývá si vybrat kvalitní potah např. úplet, Aloe Vera, Bamboo, výběr je skutečně široký, jsou snímatelné i na zip samozřejmě s možností praní.
Tyto všechny vlastnosti a kvalita materiálů by tedy měli být doloženy patřičnými certifikáty. A pokud máte konečně vybranou nějakou matraci na míru, měli byste přemýšlet i o kvalitní posteli nebo pohovce.