Viděli jste někdy veverku, jak peláší s oříškem v předních tlapkách, aby si na něm v ústraní pochutnala? Pro veverky je to skutečná „dobrůtka“ a vyhledávají je i další hlodavci a někteří ptáci, kteří zvláště před zimním obdobím doplňují do organismu zdravé tuky, aby si sami vytvořili tukový polštář před mrazivými teplotami. A právě tukům, obsaženým v oříšcích, bychom rádi věnovali pár následujících odstavců:
Není tuk jako tuk – některé tuky nám zrovna neprospívají a ačkoli se o tom mezi lidmi běžně ví, mnozí tomu stejně nevěnují příliš mnoho pozornosti, a to je chyba. Kupříkladu ztužené tuky, synteticky preparované, mohou být značným zdrojem zdravotních problémů, a spolu s nimi i převaha živočišných tuků, např. ukrytých ve vepřovém bůčku. Naproti tomu zdravé tuky lisované za studena z rostlinných jader, jsou nepostradatelnou složkou naší výživy a potřebujeme je např. pro správné vstřebávání vitamínu A.
Ořechy a semínka – chcete-li opravdu prospět sami sobě nebo někomu jinému, důvěřujte přírodě a dopřejte si alespoň občas směs ořechů Veselá veverka. Můžete si ji sami namíchat nebo využít již hotových směsí podle toho, jak vám to vyhovuje. A ty mohou být skutečně velmi bohaté na různé druhy oříšků, jako jsou para, kešu, lískáče, vlašáky, mandle, makadamové ořechy či piniové oříšky. Každý z nich má jinou chuť, odlišné složení a samozřejmě jinou nutriční hodnotu.
Perfektní dárek k vánocům
Chroupáním oříšků získáte zdravé nenasycené mastné kyseliny omega-6 a omega-3 a samozřejmě spolu s nimi i spoustu energie, proteiny a spoustu vlákniny. Ta je potřebná pro správnou funkci střev (střevní peristaltiku) a pro pravidelné vyměšování. Nedostatek vlákniny způsobuje zácpu a může časem vyvolat i nebezpečné nádorové bujení, vláknina tedy funguje svým způsobem i jako prevence před těmito závažnými chorobami.