Když disponuji větším obnosem volných peněz, je zcela přirozeným rozhodnutím jejich investice. Naštěstí nebo v některých případech bohužel, je však příhodné načasování zcela klíčové. Stačí jeden jediný den a investiční nástroje mohou získat nebo naopak zcela ztratit svou hodnotu. V současné chvíli, ani dlouhodobý vývoj trhu jednorázovým vkladům nepřeje. Devítiletý růst cen akcií je druhý nejdelší v historii.
Podíl sem, podíl tam
Rozhodnu-li se ale pro umírněnější metodu pravidelného investování do podílových fondů, je riziko špatného timingu (a tím rizika ztráty prostředků) mnohanásobně nižší. U tohoto způsobu investování je však potřeba začít vkládat peníze co nejdřív, protože rozhodujícím faktorem je ČAS. I pouhý rok může ve finálním čísle představovat velký rozdíl. Pravdou je, že když budu investovat 950 Kč 30 let, budu mít větší výnos, než když budu dávat 1000 Kč po dobu 29 let. Kdo však má 30 a více let na to, aby nepotřeboval peníze. Napadají mě hned dvě možné situace, kde se tato strategie může vyplatit a to:
– Spoření na důchod a tím pádem jistota pro důstojný konec života.
– Spoření pro děti (spousta lidí začíná investovat právě v případě narození potomka, kterému se budou výnosy z fondů rozhodně hodit, až se bude snažit osamostatnit).
No stress!!!
Důležité u tohoto druhu hospodaření s penězi je umění nepanikařit. Principem smíšeného podílového fondu je, že cca půlku jeho portfolia tvoří bezpečnější aktiva a zbytek je zpravidla tvořen rizikovějšími investicemi. Proto když nám začnou hodnoty akcií klesat, berme to jako příležitost k dokoupení dalších, za mnohem nižší náklady. Pravidelným nákupem průměruji cenu cenných papírů, tzn., že nakupuji při růstu i poklesu ceny. Je více než pravděpodobné, že příležitost k prodeji za vyšší částku určitě v budoucnu nastane. Platí zde jednoduché pravidlo, které známe i z českých filmů: Levně nakoupit a hlavně draze prodat.
Další nezanedbatelnou výhodou pravidelného investování nepochybně je, že se vyplatí ukládat i malé částky, protože co si budeme povídat, většina Čechů nemá tolik volných prostředků k jednorázové investici, která by se vyplatila. Přitom většina bank nabízí možnost pravidelně si ukládat peníze již od 300 Kč měsíčně, což jsou peníze, o které za měsíc nezchudnete, ale v budoucnu byste díky nim mohli zbohatnout.