Jestliže existuje období, kdy se rodí nejvíce mláďat, pak je to právě jaro. Zejména na jaře mají spoustu práce hlavně ochránci přírody, kteří vlastní záchranné stanice pro živočichy.
Často se nejedná pouze o zraněné živočichy, ale také o jedince, kteří se zrovna vracejí z jihu. Může se jednat ale i o mláďata, které se pozvolna začínají objevovat. Jaro je obdobím, kdy začíná doba nových životů. Je třeba, aby tento fakt měl člověk na paměti.
Pokud byste se rozhodli nějakému zvířeti pomoct, měli byste myslet na to, že mnohdy není pomoc nás, obyčejných lidí, na místě. Určitě není vhodné odnášet mláďata z přírody, jelikož velká spousta druhů nechává svá mláďata bez dozoru a to proto, aby sehnala potravu a poté se vrátila je nakrmit. Často se tedy stává, že někdo najde vypadlé ptáče nebo savčí mládě někde v trávě. Opravdu je chyba brát je domů. Pokud například odnesete veverku, zajíčka nebo srnče, už není možný návrat do přírody.
Národní síť stanic každý rok přijímá spousty živočichů, kteří byli takto odebráni. Na druhou stranu je někdy odebrání mláděte poslední možností, jak mu zachránit život. Zejména v případě, kdy se zamotá do provazů či drátů. V takové chvíli je záchrana na místě. Pokud ale spokojeně sedí nebo leží, pak není žádný důvod je brát z přírody domů. Můžete tím zvířeti akorát uškodit a to, i když máte dobré úmysly.
Mnohem lepší je, když budete z povzdáli sledovat, co se bude dít a případně informovat ochránce přírody. Bohužel se stává, že až 80% mláďat se nedožije druhého roku, protože v přírodě opravu přežijí jen ti nejsilnější. Člověk by do tohoto systému neměl vůbec zasahovat, protože je to prostě příroda.
Pamatujte si, že pokud najdete zraněné zvíře a nevíte, co s ním, měli byste zavolat na dispečink Národní sítě záchranných stanic, kde vám poradí a dají kontakt na záchrannou stanici.